Ένας νους – πολλές προσεγγίσεις

//Ένας νους – πολλές προσεγγίσεις

Ένας νους – πολλές προσεγγίσεις

Οι Κλάδοι Γνωστικής Ψυχολογίας και Νευροψυχολογίας διοργανώνουν και σας προσκαλούν στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο του κλάδου Γνωστικής Ψυχολογίας και το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο του κλάδου Νευροψυχολογίας της ΕΛΨΕ με τίτλο:

Γνωστική Ψυχολογία & ΝευροΨυχολογία: Ένας Νους – Πολλές Προσεγγίσεις.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Πατρών από τις 15 έως τις 17 Μαΐου 2020.

Αυτή τη φορά, δύο Κλάδοι της Ψυχολογίας, ο Κλάδος της Γνωστικής Ψυχολογίας και ο Κλάδος της Νευροψυχολογίας, συναντιούνται για να προσεγγίσουν από κοινού τον Νου και τις λειτουργίες του. Στόχος αυτού του Διακλαδικού Συνεδρίου είναι να αναδείξει πώς ο κάθε Κλάδος ξεχωριστά προσεγγίζει ζητήματα για τη μελέτη του Νου, αλλά και να εντοπίσει κοινά μονοπάτια αυτής της μελέτης ενισχύοντας τη συνεργασία και τον διάλογο.

Η Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου φιλοδοξεί να φιλοξενήσει την ελληνική επιστημονική κοινότητα που ασχολείται με τη μελέτη του νου, των γνωστικών διεργασιών και των εφαρμογών της έρευνας σε σχετικούς επιστημονικούς τομείς, προκειμένου να αναδείξει την επιστημονική έρευνα που πραγματοποιείται σήμερα στην Ελλάδα στις περιοχές της Γνωστικής Ψυχολογίας και της Νευροψυχολογίας, καθώς και να προάγει την ανταλλαγή ιδεών, τον προβληματισμό και τη συζήτηση γύρω από τον νου.

Για περισσότερες πληροφορίες, απευθυνθείτε στο: cogpsyneuropsy2020@gmail.com

Σας περιμένουμε στην Πάτρα!

Οι Πρόεδροι του Συνεδρίου
Ειρήνη Σκοπελίτη (εκ μέρους του Κλάδου Γνωστικής Ψυχολογίας) και

Λάμπρος Μεσσήνης (εκ μέρους του Κλάδου Νευροψυχολολογίας)

By | 2019-11-21T18:00:41+03:00 21 Οκτωβρίου, 2019|Χωρίς κατηγορία|0 Comments